Now Playing

I, Tonya

Fri 2/16 to Mon 2/19
12:20 | 2:35 | 4:50 | 7:10 | 9:25

Tue 2/20
4:50 | 9:25

Wed 2/21 to Thu 2/22
4:50 | 7:10 | 9:25

Upper Left Theatre

Competitive ice skater Tonya Harding rises amongst the ranks at the U.S. Figure Skating Championships, but her future in the activity is thrown into doubt when her ex-husband intervenes.

Black Panther

Fri 2/16 to Mon 2/19
12:30 | 3:10 | 7:15 | 9:45

Tue 2/20 to Thu 2/22
7:15 | 9:45

NOTE: Per regulations from Disney, no comp passes or Star Cards will be allowed to be used on this film until Friday, March 2nd. 

Main Theatre (this film will be in the Upper Left Theatre for the 7:15 pm showing on Tuesday, 2/20).


T'Challa, after the death of his father, the King of Wakanda, returns home to the isolated, technologically advanced African nation to succeed to the throne and take his rightful place as king.

The Post

Fri 2/16 to Mon 2/19
12:50 | 3:00 | 5:15 | 7:35

Tue 2/20 to Thu 2/22
5:15 | 7:35
 
Upper Right Theatre

A cover-up that spanned four U.S. Presidents pushed the country's first female newspaper publisher and a hard-driving editor to join an unprecedented battle between journalist and government

2018 Oscar Nominated Short Films: Animation

Fri 2/16 to Mon 2/19
1:00 | 7:30

Tue 2/20 to Thu 2/22
7:30

Screening Room


ANIMATED SHORTS (Estimated Running Time: 83 minutes)

Dear Basketball – Glen Keane and Kobe Bryant, USA, 5 minutes
Negative Space – Max Porter and Ru Kuwahata, France, 5 minutes
Lou – Dave Mullins and Dana Murray, USA, 7 minutes
Revolting Rhymes – Jakob Schuh and Jan Lachauer, UK, 29 minutes
Garden Party – Victor Caire and Gabriel Grapperon, France 7 minutes
Lost Property Office (additional film)
Weeds (additional film)
Achoo (additional film)

Darkest Hour

Fri 2/16 to Mon 2/19
3:05

Screening Room

During the early days of World War II, the fate of Western Europe hangs on the newly-appointed British Prime Minister Winston Churchill, who must decide whether to negotiate with Hitler, or fight on against incredible odds.

2018 Oscar Nominated Short Films: Live Action

Fri 2/16 to Mon 2/19
5:25 | 9:15

Tue 2/20 to Thu 2/22
5:25 | 9:15

Screening Room


LIVE ACTION SHORTS (Estimated Running Time: 97 minutes)

DeKalb Elementary – Reed Van Dyk, USA, 20 minutes
The Silent Child – Chris Overton and Rachel Shenton, UK, 20 minutes
My Nephew Emmett – Kevin Wilson, Jr., USA, 20 minutes
The Eleven O’Clock – Derin Seale and Josh Lawson, Australia, 13 minutes
Watu Wote/All of Us – Katja Benrath and Tobias Rosen, Germany, 22 minutes

The Shape of Water

Fri 2/16 to Mon 2/19
9:50

Tue 2/20 to Thu 2/22
9:50

Upper Right Theatre
 

An other-worldly fairy tale, set against the backdrop of Cold War era America circa 1962. In the hidden high-security government laboratory where she works, lonely Elisa (Sally Hawkins) is trapped in a life of isolation. Elisa's life is changed forever when she and co-worker Zelda (Octavia Spencer) discover a secret classified experiment.